• صفحه اصلی
  • <
  • فیلم درمانی
  • <
  • اختلالات کنترل تکانه (Impulse Control Disorders) با ناکید بر اختلال انفجاری متناوب (Intermittent Explosive Disoder)

تشخیص اختلال انفجاری (I.E.D) متناوب وقتی مطرح می شود که شرح حال بیمار نشان دهنده چندین دوره فقدان کنترل همراه با حملات پرخاشگری باشد. یک دوره واحد برای تشخیص گذاری کافی نیست.

تکانه عبارت است از: «تمایل به انجام عملی به منظور کاھش تنش و استرس افزایش یابنده ای که در نتیجه اوج گیری وسوسه ھای غریزی ایجاد می شود». به عبارتی ساده تر، زمانی که یک فرد وسوسه انجام عملی را دارد تا به این طریق اضطراب، تنش و استرس خود را کاھش دھد، در اصل یک تکانه را تجربه کرده است. بیشتر افراد کنترل کافی روی تکانه ھای خود دارند؛ ولی بیماران مبتلا به اختلالات کنترل تکانه قدرت مقاومت در برابر وسوسه ھایی که برای خود یا دیگری زیان بار است را ندارند. علت دقیق این اختلال مشخص نیست؛ اما دلایلی هم چون: عزت نفس پایین، اضطراب و نیاز به کاھش استرس در بروز آن دخیل دانسته شده اند. اختلال وسواس به اینترنت و استفاده زیاد از تلفن ھمراه نیز از جمله اختلالات تکانه ای ھستند.
بیماران دچار اختلالات کنترل تکانه نمی‌توانند در مقابل تکانه‌ها، تمایلات یا کشش به انجام عمل آزارشان نسبت به خودشان با دیگران مقاومت کنند.
بیماران ممکن است آگاهانه سعی کنند در مقابل تکانه‌ها مقاومت و یا رفتارشان را برنامه‌ریزی کنند یا نکنند. بیماران قبل از انجام عمل احساس تحریک یا تنش فزاینده و بعد از آن احساس شادی، رضایت و آزادی دارند و ممکن است احساس پشیمانی، گناه یا سرزنش خود داشته باشند یا نداشته باشند.
شش نوع اختلالات کنترل تکانه بر اساس طبقه‌بندی DSM-IV-TR عبارتند از:
۱- اختلال انفجاری ادواری: دوره‌های پرخاشگری منجر به آزار دیگران.
۲- دزدی بیمارگون: دزدی‌های مکرر یا دزدی از مغازه‌ها.
۳- قماربازی بیمارگون: دوره‌های قمار که منجر به تخریب اقتصادی اجتماعی، مقروض شدن و فعالیت‌های غیرقانونی شود.
۴- جنون آتش‌افروزی: آتش‌افروزی عمدی
۵- تریکوتیلومانیا: کشیدن وسواسی موها که منجر به ایجاد طاسی منطقه‌ای شود.
۶- اختلال کنترل تکانه‌ای طبقه‌بندی‌نشده، طبقه‌بندی باقیمانده:
مثال: خرید کردن وسواسی، اعتیاد به اینترنت، رفتار جنسی وسواسی.
اختلال انفجاری متناوب (Intermittent Explosive Disoder)
تشخیص اختلال انفجاری (I.E.D) متناوب وقتی مطرح می شود که شرح حال بیمار نشان دهنده چندین دوره فقدان کنترل همراه با حملات پرخاشگری باشد. یک دوره واحد برای تشخیص گذاری کافی نیست. سوابق بیمار نشان می دهد که دوران کودکی او در جَوی از اعتیاد به الکل، خشونت و بی ثباتی هیجانی سپری شده است. سوابق کاری بیماران ضعیف است و اغلب اظهار می کنند که شغل شان را از دست داده اند و دچار مشکلات زناشویی و درگیری با قانون هستند. اکثر بیماران قبلاً در جستجوی کمک روانپزشکی برآمده اند ولی بی فایده بوده است. اضطراب، احساس گناه و افسردگی معمولاً پس از حملات انفجاری رخ می دهد ولی همیشه این گونه نیست.
این اختلال روانی با حملات مکرر رفتارهای تهاجمی و خشونت‌آمیز مشخص می‌شود که به طور واضح متناسب با موقعیتی که فرد در آن قرار دارد نیست. این اختلال ممکن است با خشم‌ جاده‌ای، خشونت خانگی و حملات انفجاری عصبانیت که با پرتاب اشیا همراه است، بروز کند.
به گزارش رویترز یافته‌های یک بررسی نشان می دهد که  تا حداکثر ۱۶میلیون آمریکایی ممکن است گرفتار این بیماری باشند. مبتلایان به این اختلال در برابر وقایع تحریک کننده  واکنش‌هایی کاملا نامتناسب و دور از انتظار از خود نشان میدهند، به دیگران حمله میکنند، یا با دست‌زدن به خشونت یا تخریب اموال به تهدید آنها میپردازند.
دکتر رونالد کسلر از دانشکده پزشکی هاروارد و همکارانش این بررسی را با انجام  مصاحبه‌های تشخیصی استاندارد با حدود ده‌هزار نفر به عنوان گروه نمونه انجام داده‌اند. حملات نامتناسب خشم در مردان و زنان معمولا از ۱۴ سالگی به بعد دیده میشود و بنابراین تشخیص زودرس بیماری میتواند از پیامدهای درازمدت آن پیشگیری کند.
این اختلال معمولا پیشگام سایر بیماری های روانی مانند افسردگی، اضطراب یا اعتیاد است.
شصت درصد پاسخ‌دهندگان در این تحقیق گفته‌اند که زمانی به خاطر اعتیاد یا  مشکلات عاطفی تحت درمان روانپزشکی  بوده‌اند، در حالیکه تنها ۲۹ درصد آنها به طور خاص برای حملات خشم درمان شده‌اند؛ به عبارت دیگر بسیاری از مبتلایان به این اختلال به خاطر مشکلات ثانوی ناشی از آن تحت درمان قرار گرفته‌اند نه خود آن.
به گفته کارشناسان از آنجایی که این اختلال در سنین نوجوانی آغاز می‌شود شناسایی اولیه آن می تواند از بروز اعتیاد و سایر بیماریهای روانی در سنین بعدی جلوگیری کند و کمک بسیاری به برنامه های جلوگیری از خشونت در مدارس بنماید.
علایم کلی اختلال انفجاری متناوب:
–    دوره های عدم کنترل بر تکانه پرخاشگری.
–    آسیب جدی به افراد و اموال دیگران.
–    نامتناسب با عامل استرس زای برانگیزاننده پرخاشگری.
–    بروز حمله پرخاشگری در حداکثر چند ساعت و پایان خودبخود.
–    تاسف پس از بروز پرخاشگری.
–    شیوع بیشتر در مردان.
–    عوامل سایکودینامیک و روانی اجتماعی و زیستی در بروز آن موثرند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *