بیمارانی که اختلال‌های شخصیت را تجربه می‌کنند، الگوهای نابهنجار فکری، احساسی و رفتاری دارند که به دوران نوجوانی یا اوایل بزرگسالی‌شان برمی‌گردد. این افراد به لحاظ ذهنی یا عملکردی دچار نقص می‌باشند، زیرا روش‌های تعاملی‌شان با دیگران انعطاف ناپذیر و ناسازگارانه است. اغلب افراد مبتلا از اختلال خود، آگاهی ندارند و به همین علت درمان فوری برای این اختلالات امکان پذیر نیست.

این تشخیص معمولاَ در بزرگسالان رایج‌تر می‌باشد علی‌رغم این‌که بعضی اوقات این تشخیص به غلط بر کودکان نیز گذاشته می‌شود، حال آنکه معادل این اختلال در دوران نوجوانی، تحت عنوان بزهکاری شناخته می شود.

اختلال شخصیت ضد اجتماعی با اعمال ضد اجتماعی و جنایی مستمر مشخص می‌شود، اما معادل جنایتکاری نیست؛ بلکه فرد در مطابقت دادن خود با موازین اجتماعی ناتوان است.

به دلیل تاثیر گسترده بر امنیت عمومی و سلامت اقتصادی جامعه، بیشتر از سایر اختلالات شخصیت در مورد اختلال ضداجتماعی تحقیق صورت گرفته است. میزان این اختلال در مردها ۳ درصد و در زن‌ها ۱ درصد می‌باشد. شیوع این اختلال بیش از همه در نواحی فقیرنشین شهری و بین ساکنان متحرک این مناطق مشاهده می شود. پسرهای مبتلا در مقایسه با دخترها از خانواده‌های پرجمعیت‌تری برخاسته‌اند. شروع اختلال قبل از ۱۵ سالگی است. در بین زندانی‌ها میزان شیوع اختلال ممکن است تا ۷۵ درصد نیز برسد. میزان شیوع اختلال در بستگان درجه یک پنج بار بیشتر است.

تشخیص

برطبق ملاک‌های (DSM-IV-TR ) هنگامی که الگوی بی اعتنایی و زیر پا نهادن حقوق دیگران که از ۱۵ سالگی شروع شده و با سه مورد (یا بیشتر) از خصوصیات زیر همراه است، تشخیص اختلال ضد اجتماعی گذاشته می‌شود:

ناسازگاری با موازین اجتماعی
فریبکاری
رفتار تکانشی
تحریک پذیری و پرخاشگری
بی احتیاطی نسبت به ایمنی خود و دیگران
عدم احساس مسئولیت
فقدان پشیمانی

حداقل سن فرد ۱۸ سال است و شواهدی از اختلال سلوک با شروع قبل از ۱۵ سالگی وجود دارد.

شخصیت‌های ضد اجتماعی معمولاَ با ظاهر عادی، حتی فریبنده و راضی کننده مشاهده می‌شوند. اما سوابق آن‌ها حاکی از اختلال عملکرد در بسیاری از زمینه‌های زندگی است. دروغگویی، فرار از مدرسه و منزل، دزدی، نزاع، سوء مصرف دارو و فعالیت‌های غیرقانونی، تجربیات معمول این بیماران می‌باشد. این افراد در موقعیت‌هایی که افراد نرمال اضطراب یا افسردگی نشان می‌دهند، هیچ واکنشی نشان نمی‌دهند. تهدید به خودکشی، به دلیل پرخاشگری نسبت به خود و یا به منظور اغفال دیگران در جهت كسب منافع شخصی، و اشتغال ذهنی با ناراحتی جسمانی كه منشا روانی دارد، شایع است. این افراد در بازی گرفتن دیگران بسیار استادند و به راحتی می‌توانند دیگران را برای شرکت در طرح‌هایی که برای به دست آوردن پول و شهرت نزدیکترین راه شمرده می‌شوند راغب سازند؛ طرح‌هایی که غالباَ به خسارت مادی و شرمساری اجتماعی یا هردو منجر می‌گردد. بی مبالاتی جنسی، بدرفتاری با همسر و فرزند و رانندگی در حال مستی از اتفاقات معمول در زندگی این بیماران است. یکی از یافته‌های قابل ملاحظه فقدان پشیمانی برای اعمالی است که شخص انجام داده است، یعنی این بیماران به نظر می‌رسد فاقد وجدان هستند.

از سوی دیگر به نظر می‌رسد عوامل فرهنگی – اجتماعی نیزدخیل باشند. سابقه سوء رفتار پدر یا ترک خانواده از جانب او، تنبیهات مکرر، خشم یا نادیده گرفتن والدین از این قبیل هستنند.

فیلم تنگه وحشت (CAPE FEAR)

تنگه وحشت نام فیلمی در ژانر وحشت محصول سال ۱۹۹۱ آمریکا می‌باشد. این فیلم بازسازی فیلمی به همین نام محصول سال ۱۹۶۲ می‌باشد. این فیلم داستان زندگی یک وکیل تسخیری بازنشسته به نام سام را بازگو می‌کند که خانواده‌اش توسط یک مجرم به نام ماکس (رابرت دنیرو) تهدید می‌شود. انگیزهٔ ماکس برای تهدید خانوادهٔ سام این است که وی به جرم تجاوز به عنف ۱۴ سال زندانی شده بود و سام که وکیل او بوده به عمد از وی طوری دفاع کرده بود که محکوم شود.

رابرت دنیرو برای بهترین بازیگر مرد و جولیت لوئیس برای بهترین بازیگر نقش مکمل زن نامزد دریافت جایزه اسکار شدند.

تنگه وحشت بازسازی اثری است با همین نام كه مارتین اسكورسیزی با خلاقیت خود توانست آن را به بهتربن نحو دوباره سازی كند در این فیلم كه در ژانر تریلر قرار میگیرد  نیك نولت  به ایفای نقش می پردازد، او وكیلی است كه در حدود ۱۴ سال پیش شخصی را به زندان می اندازد و حالا او برای انتقام مجددا به سراغ وی می آید. در تنگه وحشت اصلی كه در سال۱۹۶۲ ساخته شد سام بودن در نقش  كسی بود كه میخواست از خانواده اش در برابر فرد شروری محافظت كند . اما در نسخه اسكورسیزی خبری از یك قهرمان نیست و تمامی اعضای خانواده در بخشهای مختلف دارای نقطه ضعفهایی هستند و آدم منفی (badman) ماجرا از این قضیه سوء استفاده میكند.

در خانواده وكیل او همیشه با همسرش دچار اختلاف میشود و همیشه دردسر دارند آنها در یك خانه بزرگ زندگی میكنند ولی جای كافی برای دخترشان وجود ندارد، یعنی او در یك اتاق كوچك همیشه در حال تماشای mtvاست و این مسئله به خوبی نشان میدهد كه اگر در خانواده ای به یكی از اعضا اعتنایی نشود چه پیامدهایی خواهد داشت.

و اما كدی فرد به ظاهر شروری كه به نوعی قربانی تعهد به قانون شده است البته تعهد به قانون تنها در ظاهر . او اكنون با تمام فوت و فن های قانون اشناست برای همین هم هیچ گاه عجله نمیكند مثلا هیچ وقت وكیل مورد نظر را ضرب و شتم نمیكند اما در عوض این وكیل است كه وقتی عرصه برایش تنگ میشود ناشی گری میكند و كسانی را اجیر میكند تا كدی را كتك بزنند.

او در زندان تمامی كتابهای قانون را خوانده و میداند كه باید چه كار كند او وقتی كه افراد سام كتكش میزنند باز هم حرفه ای گری میكند و آنها را به دادگاه میكشاند  و اینجاست كه قانون سلاحی میشود برای جنگ.

سام وكیل در طول فیلم هر كجا كه میرود با مكس كدی روبرو میشود بیرون از رستوران بالای دیوار در خیابان جلوی محل كار و این باعث میشود تا سام روحیه اش را ببازد و دچار هراس شود اما كار كدی به هیچ وجه جرم نیست چون او قانون را بلد است.

حالا دیگر وقت قانون مداری به پایان میرسد كدی ۲ نفر را به قتل میرساند یكی پلیس محافظ خانواده ی سام  و دیگری خدمتكارشان را و این ترس را برای خانواده صد چندان میكند . آنها از این وضع به تنگ می آیند و برای فرار به قایقی پناه میبرند تا امنیت خود را در میان آب حفظ كنند اما غافل از این كه راه فراری از كرده ی خود نیست آنها در داخل قایق و در جایی به نام تنگه وحشت با كدی روبرو میشوند و نهایتا در یك درگیری نفس گیر سام، كدی را میكشد و بعد آنها یكدیگر را در اغوش میگیرند و اسكورسیزی به خواسته اش میرسد زیرا او توانست یك خانواده بیمار را به خوبی رسم كند.

برخی از فیلم های دیگر که این اختلال در آنها نمود دارد:

) Gaslight1944)

) Brighton Rock1947)

) Lolita1962)

) The Italian Job1969)

) A Clockwork Orange1971)

Get Carter1971)

) Paper Moon1973)

) Black Christmas1974)

) One Flew Over the Cuckoo’s Nest1975)

) Halloween1978)

) Scum1979)

) A Killer in the Family1983)

) The Burning Bed1984)

) The Deliberate Stranger1986)

) Manhunter1986)

) A Fish Called Wanda1988)

) Dirty Rotten Scoundrels1988)

) Poomukhappadiyil Ninneyum Kathu1986)

) Small Sacrifices1989)

) Goodfellas1990)

) Girl Interrupted1999 )

) The Girl with the Dragon Tattoo2011)

) We Need to Talk About Kevin2011)

) Side Effects2013)

) Stoker2013)

) We’re the Millers2013)

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *