انحرافات جنسی یا پارافیلیا (paraphilia)

  • توسط دکتر گرشاسبی
  • ۱ سال قبل
  • ۰

در قرن بیستم عشق به سکس تقلیل یافت و امیدورام سرانجامش تنزل سکس به یک استمنای بی ثمر نباشد.

انحرافات جنسی یا پارافیلیا (paraphilia)

در قرن بیستم عشق به سکس تقلیل یافت و امیدورام سرانجامش تنزل سکس به یک استمنای بی ثمر نباشد.

این بار تصمیم دارم تا درباره موضوع و انحرافاتی صحبت کنم تحت عنوان انحرافات جنسی که به نوعی گریبان همه ما را گرفته است و با درجاتی مختلف همه ما را درگیر خود کرده است.

کاش فروید زنده می بود و می دید که پیشگویی هایش سر از کجاها درآورد، کاش می بود و می دید که مزاحمت های های تلفنی دیروز به سکس اینترنتی امروز تبدیل شده است. با عرض پوزش از تمامی متظاهران به اخلاق که توان دیدن فروید را ندارند، عرض می کنم شاید از این دلخورند که فروید با یک لگد محکم دریچه های زشت پستوهای غیراخلاقی آنها را گشود و کاش خیام می بود و ماحصل شعرش را امروز می دید.

شیخی به فاحشه گفتا مستی     هر دم به کام دگری دل بستی

گفتا شیخا هر آنچه گویی هستم    آیا تو بدانچه می نمایی هستی

آری خیام عزیز، امروزه به ما اثبات شد که هرگز آنان آن کسانی نبودند که نشانمان دادند و اینان غالبا وقتی به خلوت می روند آن کار دیگر می کنند.

اینانحرافات جنسی، به صورت تکانه‌ها، خیال‌پردازی ها، یا اعمال جنسی که غیرمعمول، انحرافی، یا غریب هستند، مشخص می‌گردند. شیوع آن‌ها در مردها بیش از زنان است.

فرضیه روان پویشی پارافیلیا را ناشی از تثبیت در یکی از مراحل روانی – جنسی رشد، یا کوششی برای محافظت در مقابل اضطراب اختگی (castration anxiety) می‌داند.

فعالیت پارافیلیایی به صورت وسواسی است. بیماران، به طور مکرر در رفتار انحرافی خود گرفتار هستند و قادر به کنترل تکانه خود نیستند. در شرایط تنش، اضطراب، یا افسردگی، احتمال انجام رفتار انحرافی بیشتر است. ممکن است بیمار چندین بار عزم کند که این رفتار را کنار بگذارد. ولی معمولاً قادر به ترک آن برای مدت طولانی نیست، واکنش نمایی و متعاقب آن احساس گناه شدید رخ می‌دهد.

پارافیلیا ها تقریبا فقط در مردان دیده میشوند. غالبا۳ تا ۵ نوع پارافیلیا ممکن است همزمان در یک شخص دیده شود. رفتارهای پارافیلیایی در سنین۲۵-۱۵ سالگی در اوج خود هستند و پس از آن فروکش می کنند. ندرتا ممکن است بعضی رفتارها در خلوت فرد و رابطه با شریک جنسی اش ادامه یابد. نمونه‌هایی از انحرافات جنسی عبارت‌اند از:

عورت‌نمایی، فیتیشیزم، مالش، بچه‌بازی، آزارخواهی جنسی (مازوخیزم)، آزارگری جنسی (سادیزم)، فیتیشیزم همراه مبدل پوشی، چشم‌چرانی، پارافیلیاهای دفعی، حیوان‌خواهی، مرده خواهی و حتی سندروم اسب عشق.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *