خودکشی و فیلم «دریای درون»

  • توسط دکتر گرشاسبی
  • ۱ سال قبل
  • ۰

دکتر ” ویکتور فرانکل ” بانی مکتب ” معنا درمانی” سالها پس از رهایی از بند اسارت همیشه در روزنامه ها یک آگهی پخش می کرد تحت این عنوان: ” کسانی که قصد خودکشی دارن خواهش میکنم قبلش یک زنگی به من بزنن ” … و استدلالش این بود: ” کسی که زنگ میزنه نمیخواد خودشو بکشه، و هنر من به عنوان یک طبیب اینه که اونو به زندگی برگردونم، چون همیشه دلیلی برای زنده ماندن هست فراسوی تمامی مرارت ها و رنج هایش”.

و باور کنید دلایل زیادی برای زنده ماندن “رامون” در فیلم “دریای درون” بود … و شاید آخرین دلیل و زیباترین دلیلش عشق رزا و نوزاد نگون بختش بود که لحظاتی قبل از مرگ رامون، در آغوشش آرام آرمیده بود، اما رامون با خودکشی این آغوش امن را از آنها گرفت و در این دنیای نا امن رهایشان کرد…

نگاهی به فيلم « دريای درون» ساخته الخاندرو آمنابار

سالها پیش کارشناس این فیلم در برنامه سینما چهار بودم که به دلیل محدودیت هایی نتوانستم درست تحلیلش کنم. «دريای درون» يک تراژدی پرقدرت و تاثير گذار است که حول ايده « قتل ترحمی» (euthanasia)  ساخته شده که به معنی مشارکت در پايان بخشيدن به زندگی کسی است که به دليل ناتوانی جسمی از ادامه زندگی خود خسته شده و خواهان خاتمه دادن به حیات خویش است. و شاید بتوان کسانی نظیر دیوید هیوم فیلسوف تجربه‌گرای اسکاتلندی و یاکوب اپل آمریکایی متخصص اخلاق زیستی را از مدافعان این دیدگاه دانست.

الخاندرو آمنا بار  فيلمساز جوان و خلاق اسپانيائی یک درام انسانی زيبایی درباره زندگی واقعی « رامون سام پدرو»، ملوان اسپانيائی که در سن ۲۶ سالگی بر اثر شيرجه زدن در آب کم عمق و برخورد سرش با سطح زمين، نخاعش قطع و از گردن به پائين فلج می شود، ساخته است. رامون بعد از گذشت ۲۹ سال از آن حادثه مرگبار، در سن ۵۵ سالگی از زندگی انگلی و يکنواخت خود به تنگ آمده و تصميم به خودکشی می گيرد.

وی ازمراجع قضائی و مذهبی اسپانيا می خواهد، خواست و اراده او را در مورد حذف فيزيکی اش به رسميت بشناسند. خواستی که ۲۹ سال از سوی جامعه به ظاهر مدرن و در باطن عميقا سنتی و مذهبی اين کشور ناديده گرفته شده است.

آمنه بار ساختار دراماتيک فيلم خود را بر اساس رابطه عاشقانه و عاطفی رامون با دو زن با دو پايگاه اجتماعی و گرايش فکری متفاوت بنا می کند. يکی از اين زن ها « خوليا» است ( با بازی درخشان بلن روئدا)، زنی زيبا که وکالت او را در دادگاه به عهده می گيرد و به خاطر اينکه خود نيز معلول است، همدردی اش با رامون صادقانه تر و بی رياتر از ديگران است. او با اينکه عاشق رامون است و تحت تاثير شخصيت محکم و تودار او قرار گرفته است، اما از تصميم او برای خودکشی دفاع می کند چرا که به اندازه رامون سرشار از حس تلخی و نوميدی است. « رزا»،  زن ديگری است که به زندگی رامون بسته شده است. او کارگر کارخانه و دی جی(DJ)  يک راديوی محلی است، زنی تنها و شوربخت که بعد از ديدن مصاحبه تلويزيونی رامون به سراغ او می رود تا او را به ماندن و ادامه زندگی تشويق کند. او با شخصيت ساده دلانه وخلوص روستایی و عشق اش به زندگی، نقطه مقابل شخصيت روشنفکر و نوميد خولياست. در واقع رامون از آن لحظه به بعد تنها ملجأ و پناهگاه تنهایی های روزا می شود و او هر بار با کوله باری از دردهای زندگی نزد رامون می آید. تا جایی که رفته رفته به رامون دل می بندد. اما رابطه ی عاشقانه برای رامون جورِ دیگری تعریف شده است. رامون معتقد است: “کسی که مرا دوست دارد به خاطرم هر کاری می کند، حتی کشتنم”. پذیرفتن چنین شرطی برای روزا خیلی دشوار است. هرچند در نهايت اين رزا است که در پايان فيلم با فراهم کردن شرايط خودکشی برای رامون عشق عميق خود را به او ثابت می کند.

درسکانس هجوآميز ملاقات رامون با کشيش معلولی که با ويلچر برای موعظه اخلاقی به ديدار او می آيد به چشم می خورد. کشیش را می توان از یک نظر پیرو مخالفان خودکشی که شامل فیلسوفان مسیحی مانند آگوستین قدیس و توماس آکویناس، امانوئل کانت و البته جان استوارت میل دانست.

در این سکانس، ويلچر کشيش از راهروی باريک خانه رامون رد نمی شود و او ناچار می شود در همان طبقه پائين بماند و کشيش جوان ديگری را به عنوان واسطه و مامور رد و بدل کردن پيام های آن دو مرتب از پله ها بالا بفرستد. کشيش سعی دارد با استدلال های مذهبی خود رامون را از تصميم خود به خودکشی منصرف سازد. او بحث جبر و آزادی انسان را پيش می کشد و مرگ و زندگی را در حيطه اختيار خداوند می داند. اما نگاه رامون به زندگی و فلسفه حيات، نگاهی غير مذهبی است. او در پاسخ کشيش می گويد که: آزادی ای که زندگی را بگيرد آزادی نيست و زندگی ای که آزادی را بگيرد زندگی نيست.

‌نام فیلم: دریای درون (The Sea Inside) یا (Mar adentro)

محصول: ‌۲۰۰۴ ایتالیا نویسنده و کارگردان: آلخاندرو آمنابار (Alejandro Amenábar)  با بازی: ‌خاوی یِر باردِم   (Javier Bardem) در نقش رامون، بِلن روییدا (Belén Rueda)  در نقش جولیا و  لولا دوئنز (Lola Dueñas)  در نقش رزا.

برخی فیلم های دیگر مرتبط به خودکشی:

۱- (Girl, Interrupted (1999

Based on writer Susanna Kaysen’s account of her 18-month stay at a mental hospital in the 1960s. (127 min.)

Director: James Mangold

Stars: Winona Ryder, Angelina Jolie, Clea DuVall, Brittany Murphy

۲- Suicide Room (2011)

After suffering extreme humiliation at school, Dominik holes himself up in his room and begins spending all his time in a virtual reality chat room. (110 min.)

Director: Jan Komasa

Stars: Jakub Gierszal, Roma Gasiorowska, Agata Kulesza, Krzysztof Pieczynski

۳- Thirteen (2003)

A thirteen-year-old girl’s relationship with her mother is put to the test as she discovers drugs, sex, and petty crime in the company of her cool but troubled best friend. (100 min.)

Director: Catherine Hardwicke

Stars: Evan Rachel Wood, Holly Hunter, Nikki Reed, Vanessa Hudgens

۴- Requiem for a Dream (2000)

The drug-induced utopias of four Coney Island people are shattered when their addictions become stronger. (102 min.)

Director: Darren Aronofsky

Stars: Ellen Burstyn, Jared Leto, Jennifer Connelly, Marlon Wayans

۵- The Virgin Suicides (1999)

A group of male friends become obsessed with five mysterious sisters who are sheltered by their strict, religious parents. (97 min.)

Director: Sofia Coppola

Stars: Kirsten Dunst, Josh Hartnett, James Woods, Kathleen Turner

۶- Secret Cutting (2000 TV Movie)

Dawn Cottrell (Peterson) seems like a typical sixteen-year-old girl, but she has a very dangerous secret. Unable to express her true feelings, whenever Dawn is upset she grabs a knife and cuts herself.

Director: Norma Bailey

Stars: Sean Young, Kimberlee Peterson, Robert Wisden, Taylor Stanley

۷- Donnie Darko (2001)

A troubled teenager is plagued by visions of a large bunny rabbit that manipulates him to commit a series of crimes, after narrowly escaping a bizarre accident. (113 min.)

Director: Richard Kelly

Stars: Jake Gyllenhaal, Jena Malone, Mary McDonnell, Holmes Osborne

۸- Heathers (1988)

A girl who half-heartedly tries to be part of the “in crowd” of her school meets a rebel who teaches her a more devious way to play social politics; killing the popular kids. (103 min.)

Director: Michael Lehmann

Stars: Winona Ryder, Christian Slater, Shannen Doherty, Lisanne Falk

۹- The Perks of Being a Wallflower (2012)

An introvert freshman is taken under the wings of two seniors who welcome him to the real world. (102 min.)

Director: Stephen Chbosky

Stars: Logan Lerman, Emma Watson, Ezra Miller, Paul Rudd

۱۰- Prozac Nation (2001)

A young woman struggles with depression during her first year at Harvard. Based on Elizabeth Wurtzel’s novel. (95 min.)

Director: Erik Skjoldbjærg

Stars: Christina Ricci, Jonathan Rhys Meyers, Jessica Lange, Anne Heche

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *