سندرم دان یا منگولیزم (Down Syndrome) چیست؟

سندرم یعنی مجموعه علائم بدنی و ذهنی عارضه ای خاص، و دان نام پزشک انگلیسی است که در حدود ۲۰۰ سال قبل این مجموعه علائم را کشف نمود. علت این پدیده نوعی بی نظمی در ترتیب کروموزومی است که در مراحل جنینی و هنگام تقسیم سلولی رخ می دهد. کسانی که سندرم دان دارند در سلولهای بدن خود به جای ۴۶ کروموزوم ۴۷ کروموزوم دارند. به طور معمول، هر کودک در زمان لقاح اطلاعات ژنتیکی خود را به وسیله ۴۶ کروموزوم از والدین خود به ارث می برد: ۲۳ کروموزوم از مادر و ۲۳ کروموزوم از پدر. اما در اکثر موارد بروز سندرم داون، کودک یک کروموزوم اضافه دریافت می کند و به جای ۴۶، ۴۷ کروموزوم به او منتقل می شود. این ماده اضافه ژنتیکی موجب تاخیر در رشد جسمانی و عقلانی کودک می شود.

کروموزوم بخش بسیار کوچکی از سلول است که ژن ها درآن جمع شده و حاوی اطلاعاتی است که بدن ما را شکل می دهد. به عنوان مثال رنگ پوست چشم، موها، و مونث یا مذکر بودن در همین بخش کوچک مشخص می گردد. کروموزوم اضافی در بدن فردی که سندرم دان دارد در روال شکل گیری موارد یاد شده تأثیر می نهد و موجب تغییرات بدنی وذهنی می شود. افراد با سندرم دان تفاوتهایی با دیگران دارند. بخشی از این تفاوت ها مربوط به خصوصیات ظاهری افراد و بخشی دیگر مربوط به ویژگیهای ذهنی می گردد، مهم آن است که بدانیم سندرم دان مانند سرماخوردگی نیست که کسی به آن مبتلا گردد، بلکه درقبل از تولد بروز می کند. گرچه این افراد اغلب به اندازه افراد عادی توانا نیستند اما استعداد آنان در انجام برخی از امور ما را شگفت زده می کند.

تأثیر سندرم دان در رشد:

افراد با سندرم دان مراحل رشد ذهنی و جسمی را نسبت به دیگر افراد با تأخیر سپری می کنند، آنها نسبت به هم سالان خود نشستن، راه رفتن، صحبت کردن، بازی کردن و فعالیتهای دیگر را دیرتر می آموزند. اما امروزه با کمک علم توانبخشی ( کار درمانی، گفتاردرمانی، بازی درمانی و…) می توان در سرعت رشد حرکتی و ذهنی کودکان با سندرم دان بسیار موثر بود. از این رو باید به نیازهای توانبخشی این کودکان از بدو تولد توجه نمود. مراقبتهای اولیه مورد نیاز که باید در مدت زمان کوتاهی پس از تولد کودک ارائه گردد، زمینه ای فراهم می کند تا کودک با سندرم دان حداکثر استعداد خود را بروز دهد. برنامه های مناسب آموزشی و مراقبتهای پزشکی است که بدون شک افراد با سندرم دان را عضو مفید و موثر خانواده و جامعه میسازد.

روش تشخیص سندرم دان:

تشخیص قطعی سندرم دان با اتکا به مشخصات ظاهری نوزاد قدری دشوار است. به همین دلیل با انجام کاریوتیپ (karyo type) تشخیص قطعی ممکن می شود. برخی خصوصیات ظاهری نوزاد با سندرم دان که با شدت و ضعف متفاوتی بروز می کند و الزاما همه آنها در این نوزادان وجود ندارد عبارتند از :

۱- شل بودن عضلات بدن.

۲- نرمی مفاصل و قابلیت خم شوندگی بیش از حد معمول.

۳- نیم رخ تخت بینی کوچک و چشم ها کشیده و بادامی.

۴- بزرگی عضله زبان نسبت به دهان.

۵- تک شیار عمیق در کف دست.

۶- فاصله بیش از معمول بین انگشت شست پا و انگشتان کناری.

فيلم روز هشتم (The Eighth Day):

چه آغاز زیبایی دارد این فیلم … و چه سکانس زیبایی … جایی که جورج در دل طبیعت و سرگردان سوار بر تاب، زیر باران و از هفت روز خلقت آدمی و زمین می گوید و نجوا می کند و اینکه در روز هشتم “خدا جورج را آفرید” … دوستان عزیز من به کسانی که منگولیزم جورج را به خلقت خداوند نسبت می دهند معترضم … خلقت خداوند هرگز ناقص نبوده است، نه با کروموزوم اضافه و نه با هیچ اختلال ژنتیک دیگری … اما این ما هستیم که گاه با ندانم کاری هایمان و جهل مان درباره موضوعاتی نظیر بهداشت روانی و جسمانی خلقت خداوند را ناقص کرده ایم … این فیلم به ما می آموزد که خداوند از خطا و قصور ما در قبال ناقص کردن جورج زمانی گذشت می کند که ما با نثار مهربانی، دوست داشتن و عشق به این انسان های دوست داشتنی قصورمان را جبران کنیم … چه سکانس تلخی دارد این فیلم، و آن جایی است که جورج وارد رستورانی میشه، خودشو را خوشکل کرده و بر چشمانش عینک دودی زده و با هیجانی خاص یک آدم عاشق، هدیه ای را به دختر شاغل در رستوران می دهد و آن دختر با خوشحالی هدیه را از جورج می گیرد … اما زمانیکه جورج عینکش را برمیدارد، آن زن تازه متوجه می شود که او عقب مانده ذهنی است و با ترس هدیه را به جورج پس می دهد … و جورج کف رستوران دراز می کشد و به شدت ضجه و ناله سر میدهد … این فیلم سرشار از سکانس هایی است که هر پلانش فابل بحث است و در نهایت و ایکاش جورج نمی مرد … ما گاهی آدم هایی را قبل از آنکه بشناسیم می کشیم و آن جایی است که بی مهابا بدون آنکه دیگران را بشناسیم قضاوتشان می کنیم …

– موضوع اصلي: کودکی عقب ماندۀ ذهنی که مبتلا به سندروم دان (منگولیزم) است بدنبال تعلقاتِ خود می گردد.

– كي بايد آنرا ديد: زمانیکه از نعمت سلامت خود بی خبرید و مدام با نداشتنهای خود کلنجار می روید.

– فايدۀ درماني: در شفا دادن به جراحت‌هاي ديگران، متأسفانه ما اغلب زخم‌هاي خودمان را التيام مي‌بخشيم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *