سندرم ژیل دولاتوره (Tourette syndrome)

  • توسط دکتر گرشاسبی
  • ۱ سال قبل
  • ۰

بر اساس نظامنامه تشخیصی اختلالات روانی (DSM-IV-TR) سندرم ژیل دولاتوره (Tourette syndrome) زمانی برچسب تشخیصی می خورد که شاهد وجود تیک‌های حرکتی متعدد و وجود یک یا چند تیک صوتی در فرد مبتلا باشیم. افراد مبتلا به سندروم توره تیک‌‌های حرکتی و تیک‌‌های صوتی (صدادار) دارند. تیک حرکتی عبارت است از تکان و حرکت غیر ارادی ماهیچه‌‌ها، مانند چشمک زدن یا پلک‌زدن سریع، تکان دادن سر، پرش و تکان بازوها و بالا انداختن شانه‌ها و صاف کردن گلو است.

بر اساس نظامنامه تشخیصی اختلالات روانی (DSM-IV-TR) سندرم ژیل دولاتوره (Tourette syndrome) زمانی برچسب تشخیصی می خورد که شاهد وجود تیک‌های حرکتی متعدد و وجود یک یا چند تیک صوتی در فرد مبتلا باشیم. افراد مبتلا به سندروم توره تیک‌‌های حرکتی و تیک‌‌های صوتی (صدادار) دارند. تیک حرکتی عبارت است از تکان و حرکت غیر ارادی ماهیچه‌‌ها، مانند چشمک زدن یا پلک‌زدن سریع، تکان دادن سر، پرش و تکان بازوها و بالا انداختن شانه‌ها و  صاف کردن گلو است. این حرکات ممکن است در هنگام خستگی یا استرس تشدید شود، مثلاً زمانی که کودک در حال درس خواندن برای یک امتحان مهم است،‌ این حالت بدتر می‌شود. همچنین وقتی که کودک هیجان‌زده است یا در حال مصرف انرژی زیاد می‌باشد نیز تیک‌‌ها بدتر می‌شوند، مثل وقتی که در یک مهمانی جشن تولد است و یا یک فعالیت ورزشی انجام می‌دهد. تیک حتی می‌تواند هنگامی‌که شخص تازه به خواب رفته هم اتفاق بیفتد. اما معمولاً در طول مراحل عمیق تر خواب به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد و یا به طور کامل ناپدید می‌شود.
البته لزومی نیست که این تیک‌ها به صورت همزمان با یکدیگر مشاهده شوند. شروع این اختلال قبل از ۱۶ سالگی و معمولاً در ۵ سالگی است.
حرکات قالبی و خشک (استریوتایپی) نظیر پریدن یا رقصیدن، بیش فعالی و اختلالات یادگیری از علایم شاخص این سندرم محسوب می‌شوند.
سندرم ژیل دولاتوره یا اختلال توره را نخستین بار در سال ۱۸۸۵، فردی به نام ژیل دولاتوره، تعریف نمود. وی در این زمان در کلینیک سالپتریر پاریس زیر نظر شارکو مشغول تحصیل بود.
این اختلال اساساً یک اختلال عضوی است. بستگان بیمار مبتلا به این اختلال در خطر بیشتری برای ابتلا به آن و نیز برای ابتلا به یک اختلال تیک دیگر هستند. دیده شده که کودکان مبتلا به توره زمانیکه به بزرگسالی می‌رسند، هنوز کمتر از نصف آنها ممکن است علائم متوسط تا شدید بیماری را حفظ کنند.
سندرم توره یک اختلال نوروبیولوژیک است که علائم و نشانه های آن عموما در دوران کودکی پدید می آید.  شایعترین سن شروع حرکات غیرارادی در این کودکان اوایل دوره ابتدایی است. درنتیجه معلمان احتمالا اولین کسانی هستند که علائم بیماران را می بینند.
این سندروم با چهار علامت اولیه مشخص می شود که برای تشخیص توره وجود آنها ضروری است. این چهار علامت عبارتند از:
۱) کودک دچار توره تیک های حرکتی غیرارادی متعدد دارد. این تیک ها می توانند به صورت پرش های ناگهانی سر، شانه یا حتی کل بدن، چشمک زدن های متناوب یا چرخاندن چشمها، شکلک درآوردن یا رفتارهای متناوب، لمس کردن های مکرر باشند. برخی از این بیماران حرکات قالبی بسیار پیچیده پیدا می کنند و حتی ممکن است رفتارهای جبری تکراری نشان دهند، مثل بو کردن اشیاء یا روشن و خاموش کردن پشت سر هم چراغ ها.
۲) خصوصیت دوم کودکان مبتلا به توره تیک های صوتی است. یعنی از خود صدا درآوردن و به زبان آوردن لغات یا عبارات کوتاه به صورت غیرارادی. این تیک ها شامل بالا کشیدن بینی، صاف کردن گلو یا سرفه های مکرر، انواع مختلف صدا و فریادهای ناگهانی، خندیدن های غیرارادی پژواک گویی (تکرار کلام اخیر دیگران یا خود) و کوپرولالیا (بر زبان راندن کلماتی رکیک که از لحاط اجتماعی گفتن آنها مناسب و جایز نیست). البته این نوع تیک در واقع خیلی شایع نیست اما به نظر می رسد از سایر نشانه های سندرم توره شناخته شده تر باشد.
۳) یکی دیگر از خصوصیات ویژه سندرم توره این است که نشانه های بیماری در زمان کوتاهی ظاهر و سپس ناپدید می شود. مثلا ممکن است زمان هایی باشد که تیک های بیمار بسیار شدیدند و زمان هایی باشد که بیمار هیچ نشانه و علامتی نداشته باشد.
و بالاخره نشانه های توره در طول زمان تغییر می کنند. در یک سن تیک های کودک ممکن است به صورت چشمک زدن و بالا کشیدن بینی باشد و سال بعد به صورت بالا انداختن شانه و صدای کلیک درآوردن با زبان.
۴) یک خصوصیت ویژه نگران کننده دیگر غیرارادی بودن تیک هاست که با این وجود برخی از بچه ها می توانند به مدت چند ثانیه یا حتی بیشتر آنها را سرکوب کنند. در نتیجه کودکی که تیک های صوتی دارد ممکن است بتواند در مراسم مذهبی خود را کاملا آرام نگاه دارد اما در راه رسیدن به خانه آنها را با شدت و یا دفعات بیشتری بیرون بریزد. این خصوصیت توره باعث می شود مردم به اشتباه فکر کنند رفتارهای بیمار عمدی است و یا اینکه کودک یا نوجوان مبتلا به هیچ وجه تیکی ندارد.
کلام آخر اینکه هیچ وقت کودکی را با این مشخصات مسخره‌اش نکن و فقط سعی کن با او دوست شوی و مثل بچه‌‌های معمولی با او حرف بزنی و بازی کنی.

برخی فیلم های مرتبط به سندروم توره (داروخانه فیلم):

Front of the Class (2008 )
نویسنده: توماس ریکمن (Thomas Rickman)
بر اساس کتاب “جلوی کلاس” نوشته ابراد کوهن (Brad Cohen)
کارگردان:  پیتر ورنر (Peter Werner)
با بازی: جیمی والک (Jimmy Wolk)، تریت ویلیامز (Treat Williams) و پاتریشیا هیتون (Patricia Heaton)

Maze (2000)
نویسنده: نیکول بوردت (Nicole Burdette) و راب مارو (Rob Morrow)
کارگردان:  راب ماررو (Rob Morrow)
با بازی: راب مارو (Rob Morrow)، لارا لینی (Laura Linney) و کریگ شفر (Craig Sheffer)

Phoebe in Wonderland (2008)
نویسنده: دانیل بارنز (Daniel Barnz)
کارگردان:  دانیل بارنز (Daniel Barnz)
با بازی: اله فانینگ (Elle Fanning)، فلیسیتی هافمن (Felicity Huffman) و  بیل پالمن (Bill Pullman)

Alive and Ticking (2011)
نویسنده: اندی راگن هاگن (Andi Rogenhagen)
کارگردان:  اندی راگن هاگن (Andi Rogenhagen)
با بازی: والدمار کوباس (Waldemar Kobus)، استفان کرت (Stefan Kurt) و  نورا  شرنر (Nora Tschirner)

Son of the Sunshine (2009)
نویسنده: رایان وارد (Ryan Ward) و ماتیو هیتی (Matthew Heiti)
کارگردان:  رایان وارد (Ryan Ward)
با بازی: رایان وارد (Ryan Ward)، شانتل کانزانس (Shantelle Canzanese) و  ربکا مک ماهان (Rebecca McMahon)

Niagara, Niagara (1997)
نویسنده: ماتیو ویس (Matthew Weiss)
کارگردان:  باب گوززه (Bob Gosse)
با بازی: هنری توماس (Henry Thomas)، روبن تانی (Robin Tunney) و  مایکل پارکس (Michael Parks)

The Big White (2005)
نویسنده: کالین فرایسن (Collin Friesen)
کارگردان:  مارک مایلود (Mark Mylod)
با بازی: روبین ویلیامز (Robin Williams)، هالی هانتر (Holly Hunter) و  جیووانی ریبیسی (Giovanni Ribisi)

Trainwreck: My Life as an Idoit (2007)
نویسنده: تاد هریسون ویلیامز (Tod Harrison Williams) و جف نیکولاس (Jeff Nichols)
کارگردان:  تاد هریسون ویلیامز (Tod Harrison Williams)
با بازی: ویلیام اسکات (Seann William Scott)، جف گارلین (Jeff Garlin) و  گرچن مال (Gretchen Mol)
Dirty Filthy Love (2005)
نویسنده: جف پوپ (Jeff Pope) و لن پالستون دیویس (Ian Puleston-Davies)
کارگردان:  آدریان شرگولد (Adrian Shergold)
با بازی: مایکل شین (Michael Sheen)، شرلی هندرسون (Shirley Henderson) و  آناستازیا گریفیث (Anastasia Griffith)

Ace Ventura (1994)
نویسنده: جک برنشتاین (Jack Bernstein)
کارگردان:  تام شادیاک (Tom Shadyac)
با بازی: جیم کری (Jim Carrey)

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *