در بین انحرافات جنسی یا پارافیلیاها با انحرافی مواجه هستیم به نام “پیر دوستی” که نوعی گرایش جنسی است که در دختران و پسران جوان به وجود می‌آید و تمایل آن‌ها را برای همیشه معطوف به جنس مخالف مسن می‌دارد و در موارد زیادی این تمایل با خشونت های آزارگرایانه و سادیستیک همراه است.

انحراف جنسی “پیر دوستی” (Gerontophilia)
در بین انحرافات جنسی با اختلالی مواجه هستیم به نام “انحراف جنسی پیر دوستی” که نوعی گرایش جنسی است که در دختران و پسران جوان به وجود می‌آید و تمایل آن‌ها را برای همیشه معطوف به جنس مخالف مسن می‌دارد و در موارد زیادی این تمایل با خشونت های آزارگرایانه یا سادیستیک همراه است. به تعبیری دیگر آن عشق وعلاقه افراد جوان است به افراد مسن و پیر، البته گزارش هایی مبنی بر وچود این اختلال در بین همجنس گرایان مرد (gay)  نسبت به افراد مسن همجنس خویش نیز وجود دارد و بهترین فیلمی که در این زمینه ساخته شده است فیلم “پیردوستی” یا ” Gerontophilia ” است ساخنه کارگردان کانادایی”بروس لا بروس” (Bruce LaBruce).

فیلم پیردوستی (Gerontophilia)

همچنین بهترین فیلم ایرانی که در این زمینه ساخته شده است فیلم شام آخر ساخته فریدون جیرانی است که سالها پیش در برنامه “روانشناسی و سینما” به کارشناسی، تهیه کنندگی و کارگردانی اینجانب (غلامرضا گرشاسبی) درباره آن مفصل با وی به بحث نشستم.

فیلم "شام آخر" ساخته "فریدون جیرانی"پیردوستی به تلاش برای یافتن شریک جنسی پیرتر گفته می‌شود. معادل لاتین این اصطلاح یعنی Gerontophilia از دو واژه یونانی geron به معنای پیرمرد یا پیرزن و philie به معنای عشق ساخته شده‌ است. واژه های تخصصی تر این اختلال عبارتند از:  alphamegamiaکه گرایش جنسی به سمت مرد مسن را بیان می کند و  anililagnia گرایش جنسی را به سوی زن مسن.
برخی افراد به افراد مسن تر از خود علاقه مند هستند. جنبه قابل اعتماد بودن و ابتکار افراد مسن اغلب از دلایل پیردوستی است، خصوصاً در این عصر و در نسل جوان تمایل برای ازدواج با افراد بسیار مسن تر از خود رو به فزونی نهاده است و شاید بتوان مهمترین دلیلش را ناامنی های اقتصادی و اجتماعی و بلوغ عاطفی دیررس دانست که این نقیصه در پسران بیشتر نمود دارد.
این اختلال بیشتر در فرهنگ ها و جوامعی بروز می کند که افراد مسن از وجاهت، مقبولیت و قدرت بیشتری برخوردارند، نظیر ملانیا ترامپ همسر دونالد ترامپ رییس جمهور پیشین امریکا و امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه.

شیوع این اختلال بیشتر در کسانی است که به نوعی کودکی خود را در دامان والدین ناامنی سپری کرده اند ودر واقع این افراد ناخودآگاه متمایل به ازدواج با کسانی می شوند که هم نقش همسرشان را ایفا نماید و هم نقش پدر برای دختران و یا مادر برای پسران.
“توضیحاتی درباره مطلب مربوط به انحراف پیردوستی”
از آنجاکه احساس میکنم باتوجه به گستردگی سوالات و ابهامات دوستان در خصوص انحراف جنسی پیردوستی، بسیار ضروری دیدم مواردی را توضیح دهم.
اولا پیردوستی یک انحراف است، نه یک بیماری (illness و یا desease).
امروزه فیلم های زیادی در این زمینه ساخته شده است که بمنظور اطاله کلام صرفا به دو فیلم اشاره کردم، فیلم های “پیردوستی” (gerontophilia) که از نظر تمایل یک پسر جوان با گرایش همجنس گرایی به یک پیرمرد مسن قابل توجه است و فیلم “شام آخرفریدون جیرانی در بین فیلمهای ایرانی.
دوستان زیادی پرسیده اند این تمایل و کشش پیردوستی درست است یا نادرست. من هرگز درباره درستی و یا نادرستی این موضوع به طور کلی قضاوت نخواهم کرد، چرا که دیده شده بسیاری از دوست داشتن ها و حتی ازدواج هایی که از نظر استانداردهای ما به لحاظ سنی درست بوده است به شکست و مجادله و کشمکش کشیده شده است، حال آنکه مواردی را هم در بین افراد پیردوست مشاهده نموده ایم که از نظر روانی به آرامش نسبی روانی رسیده اند. همچنین این اختلال را باید از ازدواج های سنتی و فرهنگی، قبیله ای و … که به دلایلی غیر از تمایلات پیردوستی بین افراد جوان و مسن صورت می پذیرد متمایز دانست و قیلم زیبای “پل های رودخانه مدیسون کانتی” با بازی “مریل استریپ” و “کلینت ایستوود” را شاید بتوان از این نوع قلمداد کرد و یا فیلم ایرانی “نامزدی” ساخته “ناصر غلامرضایی”.

پل های رودخانه مدیسون کانتی با بازی مریل استریپ و کلینت ایستوود

پل های رودخانه مدیسون کانتی

از آنجا که این کشش و تمایل یک ریشه ناخودآگاه خصوصا مرتبط به دوران کودکی دارد، با گذشت زمان و خصوصا زمانیکه به ورطه های خودآگاه فرد میرسد ممکن منجر به بروز کشمکش ها و مشاجراتی بین هر دو طرف باشیم. با گذشت زمان سوء ظن و فروپاشی از طرف شریک مسن بر کل رابطه سایه می افکند. در این زمینه میتوان به فیلمهای “نرگس“ساخته “رخشان بنی اعتماد” و فیلم “ماه تلخ” (bitter moon) ساخته “رومن پالانسکی” اشاره کرد،

فیلم نرگس ساخته رخشان بنی اعتماد

فیلم نرگس ساخته رخشان بنی اعتماد

فیلم ماه تلخ (bitter moon) ساخته رومن پالانسکی

گرچه خود پالانسکی خود در زندگی واقعی خویش درگیر این ماجرا شد. فیلم قابل بحث دیگری که می توان به آن اشاره کرد فیلم تکان دهنده آسیب (damage) با بازی “ژولیت بینوش” است.

فیلم آسیب (damage) با بازی ژولیت بینوش

فیلم آسیب (damage) با بازی ژولیت بینوش

دوستان عزیز، فیلم زیبای روانشناختی “مالنا” را نمی توان در زمره فیلمهای پیردوست شمرد، بلکه بیشتر مرتبط است به کشمکش ها و بحران های دوران بلوغ و نوجوانی و فانتزی های چشم چرانی ها و خود ارضایی های (masterbation) مربوط به این سن.

فیلم مالنا (MALENA)

فیلم مالنا (MALENA)

شاید به درجاتی بتوان فیلم های “لولیتا” (lolita) و “لئون” (leon) با بازی ژان رینو را هم در این زمره گنجاند.

فیلم لولیتا (LOLITA)

فیلم لولیتا (LOLITA)

فیلم لئون (leon)

فیلم لئون (leon)

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *