” گاهی یک هوسرانی نابجا چه بر سرمان می آورد ” …

لازم است پیش از ورود به فیام بسیار غم انگیز “جذابیت مرگبار” (fatal attraction) بر این نکته تأکید کنم که هرگز موجبات آزار و اذیت کسانی را فراهم نکنیم که احساس می کنیم حتی از یک آزردگی خفیف روانی رنج می برند،

“هرگز بر اشک کسی نخندیم و دنیای ناامنی را برای کسانی که به دنیال احساس تعلق و امنیت می گردند فراهم نکنیم” …

در این جهان بیکران کسانی هستند که در مرز بین تشدید بیماریشان از نظر روانی و یا بازگشت به سلامت روانی شان در تعلیق و سرگردانند و این ما همنوعانش هستیم که می توانیم یا او را به پرتگاه بیماران روانی شدید بیندازیم و یا با همدلی، مهربانی، دوست داشتن و عشق او را به دنیای عاشقان جهان هستی بازگردانیم و اینها کسانی هستند که علم روانشناسی بر آنها برچسب اختلال “شخصیت مرزی” (Borderline Personality Disorder) زده است.

و فیلم “جذابیت مرگبار” یکی از قدرتمندترین فیلم هایی است که به خوبی این اختلال را با ساختاری محکم و دراماتیک به تصویر کشیده است،

بر خلاف معادل فارسی آن یعنی فیلم “شوکران” ساخته “بهروز افخمی” که از این نظر بسیار فیلم ضعیفی است …

“شوکران” یک کپی برداری ناشیانه و ضعیف است از فیلم جذابیت مرگبار، ایکاش بازیگران فیلم “هدیه تهرانی” و “فریبرز عرب نیا” بازی های قدرتمند “گلن کلوز” و “مایکل داگلاس” را بارها تماشا می کردند، گرچه تمامی اینها به دلیل کپی برداری های سطحی فیلمسازان ما از فیلمهای مطرحی است که واجد زیر ساخت های روانشناختی در لایه درونی خویش و موضوعی داستان هستند.

اختلال شخصیت مرزی (Borderline Personality Disorder):
بیماران مبتلا به اختلال شخصیت مرزی در مرز نوروز (روان آزردگی) و سایکوز ( روان پریشی) قرار دارند و مشخصه آنها ناپایداری وضعیت عاطفی، خلق، رفتار، رابطه با عینیت، و خودانگاره آنها است. کارکرد بیماران به گونه ای است که روابط بین فردی آنها را مختل می کند. از آنجا که احساس خصومت و وابستگی را همزمان دارند روابط بین فردیشان آشفته و بهم ریخته است. رفتار این گونه بیماران بسیار غیرقابل پیش بینی است و از همین رو آنها تقریباً هیچ وقت به آن مقدار کارآیی که در توانشان هست دست نمی یابند. رابطه صمیمانه، تلاش دیوانه وار برای اجتناب از رهاشدگی، بیان نامناسب، خشم شدید و دشواری در کنترل خشم، و احتمال این که به کسی که احساس نزدیکی می کنند وابسته شوند، واز طرف دیگر نسبت به دوستان صمیمی خود اگر احساس سرخوردگی پیدا کنند خشم بسیار شدیدی ابراز می کنند.

طغیان های کلامی، خودزنی های مکرر، انجام دادن دائمی بعضی از کارها، تغییر دادن اهداف، ارزشها، اشتیاقهای شغلی، تغییرات ناگهانی در عقاید و نقشه ها درباره شغل، هویت جنسی، ارزشها، از دست دادن مکرر شغل، تحصیلات متناوب، ازدواج شکست خورده، رفتار تکانشی، قماربازی، خرج کردن بی مهابای پول، پرخوری، سوءمصرف مواد، رفتار جنسی نادرست، رانندگی بی پروا، گرایش به خودکشی، حرکات نمایشی، رفتار خودآسیب زننده، تکانش وری، خودویرانگری و رفتارپرخاشگرانه و بسیار در به بازی گرفتن دیگران محشرند. رفتار خودکشی و یا تهدید به خودکشی به صورت مکرر، یا رفتار خودآسیب زنی مکرر. نامتناسب بودن و شدید بودن خشم یا دشواری در تسلط بر خشم (مثلاً بروز مکرر عصبانیت، خشمگین بودن دائمی، نزاع کردن های مکرر).

در این فیلم، من جدای از بیماری “آلکس فورست” (Alex Forrest) با بازی حیرت انگیز “گلن کلور” (Glenn Close) و در نقش یک فرد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی،

بیمار وحشتناک و خوف انگیزی دیدم که در نهایت حیرت آنها را بیمار نمیدانیم و سالهاست در نهایت اعتماد بین ما زندگی می کنند و اینها مردان هوسرانی هستند که متاسفانه علیرغم داشتن کانون گرم خانوادگی، با هوسرانی های نابجای خویش، گاه باعث منهدم کردن بسیاری از کانون های گرم شده اند و در این فیلم “مایکل داگلاس “(Michael Douglas) در نقش دن کالگر (Dan Gallagher) به خوبی از پس این نقش بر آمده است.

” نمیدانم احساس شما از سکانس پایانی و وحشتناک این فیلم در وان حمام و نهایتا کشته شدن آلکس و آلکس ها چه بود … قطعا نفس راحتی کشیده اید … اما باور کنید با کشته شدن آلکس، من احساس گناه و شرم کردم از تمامی هوس های نابجایی که شخصا در طول زندگی داشته ام”.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *