• صفحه اصلی
  • <
  • متفرقه
  • <
  • فیلم «لو آندرئاس سالومه»، فیلسوف، نویسنده و اولین زن روانکاو

فیلم «لو آندرئاس سالومه»، به کارگردانی «کوردولا کابلیتز-پست», از زمان سالخوردگی «لو سالومه» آغاز می شود که داستان زندگی اش را برای نویسنده جوانی شرح می دهد. اما متاسفانه این فیلم هم بیشتر از آنکه زندگی علمی و فکری این بانوی جسور را پردازش کند، بیشتر حول زندگی شخصی او و دلدادگی ها و دلباختگی های او به مشاهیر و نامداران عصر خویش است.

سالومه در هفده سالگی پدرش را از دست داد و وارد یک بحران عمیق مذهبی شد، به سفارش مادرش یک پیشوای روحانی پروتستان به نام «ژیلوت» مسئولیت آموزش فلسفه، دین و مذهب وی را به عهده گرفت، اما این پدر روحانی که بیست و پنج سال از سالومه بزرگ تر و متأهل و پدر دو فرزند بود، عاشق سالومه شد و به وی پیشنهاد ازدواج داد که با جواب رد سالومه مواجه شد و بالتبع آن درس و دین و اخلاق هم تعطیل شد.

در دورانی که بجز دانشگاه زوریخ زنان اجازه تحصیل نداشتند، او یکی از اولین دانشجویان زن پذیرفته شده توسط این دانشگاه بود و در آنجا فلسفه، تاریخ هنر و ادیان خواند​. او سه رویداد مهم‌ در زندگی اش را اینگونه برمی شمارد، نخستین رویداد واپس نشستن شیوه‌‏های فکری متافیزیکی کهن در برابر ظهور قدرت‏مند اندیشۀ داروینی و اثبات‏‌گرایی انتقادی است. سپس ابراز وجود نیچه در پی «شوپنهاور» و «واگنر» آن‏‌هم در دوره بلوغ و ورزیدگی آثار و اندیشۀ اوست.

و سرانجام تولد بی‏‌سر و صدای مکتب روان‌کاوی در شهر وین است، مکتبی که من حدود پنجاه‏‌سالگی به آن نزدیک شدم.


تیزهوشی و دانش لو سالومه و تاثیری که بر فروید گذاشت باعث شد تا فروید در سال «۱۹۱۰» با پایه گذاری «انجمن بین ‎المللی روان‎کاوی» (I.P.A) پای زنان را هم به عرصه کاری خویش باز می کند و کسانی چون «لو سالومه» و دخترش، «آنا فروید» پس از پشت سرگذاشتن دوره های تجربی روان‎درمانی و آزمون های مختلف، به گروه روان‎کاوان ‎بپیوندند.

از این زمان به بعد بانوان بیش‎تری به جمع روان‎کاوان وارد می‏‌‌شوند، به‏ گونه‏‌ای که در سال «۱۹۳۸»، درست یک سال پیش از درگذشت فروید، «۴۲» تن از «۱۴۹» عضو «انجمن بین‎ المللی روان‎کاوی» را زنان تشکیل می‎ دادند و این نهضت با ورود زنان دیگری چون مری ویتون کلکینز، مری اینسورث، لتا استتر هالینگورث، کارن هورنای، ملانی کلاین، مامی فیپز کلارک، کریستسن لد-فرانکلین، مارگارت فلوی واشبورن و الینور مکابی، که بسیاری از آنها اجازه نداشتند با مردان درس بخوانند و حتی از اخذ مدارک تحصیلی، پژوهشی و آکادمیک خودشان محروم شدند، اما با تمام این تبعیض های جنسیتی و محرومیت ها جنگیدند و کاری کردند که امروزه بیش از نیمی از اعضای انجمن روانشناسی آمریکا (APA) و هفتاد و پنج درصد دانشجویان فارغ التحصیل روانشناسی را زنان تشکیل می دهند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *